Biznesowy look damski

Wydawać by się mogło, że moda przez wieki była przywilejem kobiet. Obszerne suknie były odbiciem pozycji majątkowej. Z drugiej strony przez wieki kobiecym ubiorem rządził szereg reguł, których przestrzegania strzegły normy społeczne i zwyczaje. Ważną rolę odegrały zmiany, które wyzwoliły kobiety z ucisku konserwatyzmu i konwenansów. Wiek XX to okres wojen oraz impulsów do stworzenia wizji kobiety wyzwolonej i pracującej. Warunki wojenne miały wpływ na ograniczenie ozdobności ubioru damskiego. W sferze mody upowszechniło się stworzenie look’u chłopczycy. Moda stała się najbardziej użytkowa w swojej historii. Kobiety zaczęły nosić męskie spodnie, marynarki, kamizelki i koszule. Powstawały pierwsze stroje inspirowane ubiorem roboczym. Te z kolei miały być przede wszystkim funkcjonalne. Kroje również uległy odświeżeniu. Z uwagi na gwałtownie zmieniające się warunki gospodarcze przeszywano w tym celu ubiory męskie. Trendy lat 30 XX w. zaskoczyły niespodziewanym powrotem do kultu kobiecości i jej walorów– wąskich, podkreślonych talii. Moda miała być funkcjonalna i minimalistyczna.
Panie  wreszcie odziedziczyły spodnie, które promowane były na głównych stronach czołowych pism modowych. Nosiły je dumnie, z poczuciem ważnej misji. Przykładem wydarzenia przełomowego była premiera słynnego „Le smoking”, czyli pionierskiego projektu dwurzędowego garnituru damskiego. Kobiety zaczęły chętnie korzystać z przywileju jeszcze  do niedawna zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Ówczesne damskie garnitury były zdecydowanie ciekawsze i żywsze niż ich męskie odpowiedniki. Cenione za wygodę, były chętnie zakładane na co dzień, choć wciąż narażały na krytykę opinii publicznej. Damski kostium z szerokimi spodniami oraz jedwabną koszulą stał się uniformem dla oraz kobiet pracujących na eksponowanych stanowiskach. Panie ceniły go za wygodę oraz funkcjonalność. Współcześnie, z jego dobrodziejstwa chętnie korzystają nie tylko gwiazdy, ale także wszystkie eleganckie kobiety. Pewne siebie kobiety uwielbiają czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie ceniące minimalizm i szyk kochają eleganckie białe komplety idealnie nadające się na przyjęcia na świeżym powietrzu. Ponadczasową klasyką są zestawy w zachowawczej kolorystyce czerni oraz granatu.
Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem klasycznej istoty elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy ponadczasowe kolekcje damskie i męskie z szacunkiem dla tradycji i wzorów mody polskiej. Wyróżnia je zwłaszcza  użycie wysokiej klasy materiałów oraz niezwykle dbałych wykończeń. Marka śmiało wyznacza nowe trendy.